Dzień Ziemi w MOW Bielice – Przywróć Naszą Ziemię, nie ma już czasu !!!
Ekologia stała się wyzwaniem XXI wieku. Coraz częściej się o niej dyskutuje i analizuje wpływ wielu czynników na ochronę środowiska.
Każdy z nas, mały czy duży, jest mieszkańcem Ziemi i powinien czuć się odpowiedzialny za jej los. W czasie pandemii koronowirusa obowiązuje wiele obostrzeń, które wpływają również na ograniczenie obchodów Dnia Ziemi. Wychowankowie MOW-u doskonale wiedzą, że wystarczą małe zachowania proekologiczne, aby ocalić naszą planetę. Dbać o nią musimy codziennie, a nie tylko od święta.
W tym roku szkolnym przygotowania do obchodów rozpoczęły się już dwa tygodnie wcześniej. Do konkursu wiedzowego przystąpiło 25 chętnych uczniów szkoły podstawowej i szkoły branżowej. Konkurs składał się z trzech etapów. Do ostatniego etapu finałowego, który odbył się 22 kwietnia 2021r. zakwalifikowało się 14 uczniów. Celem konkursu było promowanie proekologicznych postaw oraz budowanie wspólnej odpowiedzialności za Ziemię. Dzięki przygotowaniom do obchodów Dnia Ziemi wychowankowie dowiedzieli się, iż do najbardziej popularnych i najprostszych zadań sprzyjających ochronie środowiska, nad którymi musi pochylić się każdy z nas jest: niekorzystanie z plastikowych toreb, naprawianie elektroniki czy sprzętu AGD , zamiast kupowanie nowego, niekupowanie ubrań w nadmiarze, segregowanie śmieci, w tym materiałów odnawialnych, oszczędzanie prądu i wody, sadzenie kwiatów, drzew, krzewów, poszerzanie wiedzy ekologicznej. Oprócz konkursu wiedzowego odbył się również konkurs plastyczny. W tym konkursie brało udział 18 wychowanków. Zwycięzcy i wszyscy, którzy brali czynny udział w konkursach zostali nagrodzeni upominkami i słodyczami ufundowanymi przez organizatora obchodów Dnia Ziemi – panią Romę Nowińską – nauczyciela biologii w MOW Bielice. Powtarzając za Florianem Plitą – polskim geografem specjalizującym się w geografii regionalnej i dydaktyce geografii, profesorem nauk o Ziemi:
,, Mamy tylko jedną Ziemię, a jej przyszłość zależy od każdego, na pozór niewielkiego, ludzkiego działania, zależy od każdego z nas”.
Obchody Dnia Ziemi to wspaniała lekcja o ochronie naszej planety. Dzięki takim przedsięwzięciom proekologicznym, wychowankowie uświadamiają sobie, iż takie działania mogą wpłynąć pozytywnie nie tylko na ich życie, lecz na poprawę życia przyszłych pokoleń. W przeciwnym razie to nie my, lecz nasze dzieci odczują negatywne skutki wpływu człowieka na środowisko.
Zdjęcia Dorota Andrzejkiewicz